Log in Register

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
There are no products in your cart.
Shopping cart
There are no products in your cart.
To free shipping remains: € 18,18

                  duklalogo czechlogo kovologo                      Bez názvu 2

Rafkarna is more than just a shop ...

Rafkarna, with its original concept, is a unique store on the cycling market. We offer a range of interesting products, and also services in the field of training and nutritional counseling to our customers. The basis of our work is an individual approach to every customer. This type of work is reflected in every category, where we advise how to set an appropriate equipment or training and nutrition plan based on the needs and requirements of our customers. Our goal is to bring to the market high-quality products and superior service, whose goal is a satisfied customer who will keep returning.
  • The custom construction allows the realization based on our customer’s requirements while building wheels and complete IDEA bikes.
  • Our e-shop provides direct sale of IDEA carbon components and other products.
  • Rafkarna IDEA Cycling Team creates a community and provides their charges with special services.
  • The Rafkarna program provides warranty and maximum service to the IDEA products.

References

Jiří Hort - training center

With the project Ráfkárna I started to cooperated in May this year, when I decided to buy wattmeter. From the outset it was evident that I am dealing with real professionals in their field. The entire shop was held in perfect order and so I decided to try to use their training centre. Thanks to training plans I have achieved a noticeable increase in my ​​watt values, thus I can say that this cooperation really works. (Increase FTP from 3.9 to 4.3). This improvement is then reflected on my results this season, because they can be evaluated as its most successful (placement in the TOP20 Championship for amateur cyclists, TOP10 location Golden Wheel Highlands - 100km TOP10 VC Energotis ...). Cooperation with Ráfkárna and Mr. Rybin was for me a definite step forward. It is a collaboration on a professional level, since it is based on years of experience of successful athlete.

Martin Hačecký – tubular tyre wheels 88 …

Since the wires survived several tests of stiffness (two heavy crashes or sit of inattentive boy in the centre of the wheel), the product can be hardly criticised. I needed a strong and lightweight wheels to extreme conditions of short velodrome, so I left my wheels to be combined with the best hubs and wires in the market and it paid off. Own experience with the use of many other strings assured me that the Rafkarna wheels and wheels of well-known brand are quite comparable. 

Petr Chavík - tyre wheels 38mm

When buying rims Mr. Rybin said that I will be satisfied. As he had said, it happened, the transition to this rims was overwhelming, totally different ride, besides the good feeling of stiffness, timing improvement. I recommend them to all who does “real ride” and above. For attitude to the customer also I give an A.

Zdeněk Boháč – tubular tyre wheels 60 mm

I have traveled for about 500 km on my new wheels. I was worried because of my height and weight 191/88 of sufficient rigidity. Meanwhile it goes smoothly and it feels good. Overall evaluation will be after the season. Delivery was a little late, but the approach is totally cool.

Show all references

Rafkarna blog EN

Na úvod charitativní výstavy jsme získali 30 600 Kč

19. 11. 2017 Hits:704

Rafkarna boduje – 30 600 korun se podařilo vybrat na úvod charitativní výstavy!   Minulý týden proběhla v Rafkarna Cafe charitativní vernisáž na podporu cyklistického mládežnického centra SKP Duha Lanškroun. Cílem vernisáže byla dražba a prodej obrazů, vytvořených LadaGas studiem speciálně pro tuto příležitost.   Akce se konala 17. listopadu v Hradci Králové, v sídle firmy Rafkrana a zúčastnilo se jí více jak 35 zájemců o koupi obrazů. Program byl zahájen předáním získané částky za tým Rafkrana IDEA cycling, který vybral úžasnou sumu 10 000 korun. Hlavní část programu byla dražba pěti vybraných obrazů, kdy se podražilo získat fantastických 20 600 korun. Šťastní majitelé své obrazy prozatím ponechali v Rafkarna Cafe...

Details

Charitativní výstava začíná již tento pátek 17.11. od 17:00

14. 11. 2017 Hits:34

Charitativní výstava na podporu SKP Duha Lanškroun odstartuje již tento pátek 17.11. od 17:00 v Rafkarna Cafe. Při průběhu samotné vernisáže výstavy bude možné dražit vybrané obrazy a tím přispět do celkové sbírky. Jedním z bodů programu bude i zveřejnění týmové sbírky Rafkarna IDEA Cycling. Do této sbírky se zapojili závodníci týmu Rafkarna IDEA Cycling, kteří svými příspěvky společně podpořili SKP Duha Lanškroun.   Charitativní výstavu se rozhodli podpořit i známí cyklisté a odchovanci SKP Duha Lanškroun Michal Schlegel (CCC Polsat) a Daniel Turek (Cycling Academy), kteří se stali ambasadory celé akce. Děkujeme i mediálním partnerům Cyklinovinky, Road Cycling, MTBS a Hradeckému...

Details

Charitativní výstava podpoří týmy SKP Duha Lanškroun a Dukla Prah…

06. 11. 2017 Hits:152

Firma Rafkarna ve spolupráci s grafickým centrem LadaGas se podpoří prostřednictvím charitativní výstavy mládežnickou cyklistiku. Hlavní výstava má za cíl podpořit výnosem z prodeje obrazů tradiční cyklistický oddíl SKP Duha Lanškroun. Jednorázová dražba obrazu s názvem MOTOL podpoří při dráhovém závodě Mistrovství planety mládežnický oddíl Dukly Praha.   Vernisáž výstavy se bude konat 17. listopadu od 17 hodin ve Rafkarna Cafe v ulici Rybova 1904 v Hradci Králové. Firma Rafkarna se rozhodla podpořit tým SKP Duha Lanškroun z mnoha důvodů.  Oddíly, které mají ve svém městě tradici vždy, dokázali vychovat cyklisty, kteří se následně prosadili ve vrcholové cyklistice. Mnoho světových cyklistů jako...

Details

Contact

RAFKARNA CAFE - 3D

IDEA bikes showroom


Rybova 1904, Hradec Králové

Zákaznická linka: PO-NE (8-22)

tel.: 602 261 528

JLIB_HTML_CLOAKING


 

Rafkarna Cafe

PO-CT: 14-19

PA: 14-18

SO: 10:00 otevřený trénink

Tréninky dle týmového kalendáře.


BANK: 3783592359/0800

IC: 02066432

  • Pro závodníky, kteří chtějí závodit a vyhrávat je tady Rafkarna IDEA Cycling Team. Pro cyklisty, kteří se chtějí cyklistikou bavit je IDEAlní Rafkarna Klub.