5 výhod proč jezdit na karbonových kolech IDEA

5 výhod proč jezdit na karbonových kolech IDEA

Karbonová kola jsou oproti hliníkovým lehčí, pevnější, v mnoha ohledech i bezpečnější a hlavně odolnější. Zároveň jsou jediným komponentem, kterým dokážete celé kolo v ceně cca 50-70 tisíc výrazně zrychlit. I proto se vám investice do kol vždy vyplatí.

Ondřej Rybín (zakladatel Rafkarna CZ)

zavodapomahej sek


Asi jste si už všimli, že my jsme karbonem posedlí. Karbonová zapletená kola, karbonový rám, řídítka nebo koloběžka – to vše u nás pořídíte. Ale proč byste i Vy měli podlehnout této závislosti? Stále váháte nad pořízením svých prvních karbonových kol? Cítíte, že je Váš výkon limitován nedostatečně kvalitním materiálem, jak už během tréninku, tak i při samotném závodě? Pro někoho mohou být karbonová kola příliš velká investice, ale my bychom Vám rádi vysvětlili, proč to za to stojí. Tento prvek, který je na šestém místě periodické tabulky je základní složkou pro grafit, diamant nebo grafen (nejpevnější materiál na světě), takže není lepšího materiálu pro tyto účely než právě karbon.

Pokud bychom hned na úvod srovnali hliníková a karbonová zapletená kola – tedy nejčastější rozhodování při nákupu kol, oba materiály mají své výhody i nevýhody. Hliníková kola jsou primárně cenově dostupnější a obecně mají lepší brzdné vlastnosti za deště než kola z karbonu. Karbonová jsou oproti hliníkovým lehčí, pevnější, v mnoha ohledech i bezpečnější a hlavně odolnější. Nejlépe ovšem vysvětlíme výhody karbonových níže, kde si můžete přečíst pět důvodů, v čem jsou IDEA kola lepší.
 

zavodapomahej sek


1) Unikátní zpracování brzdné plochy
. Strukturovaná brzdná plocha DIAMOND 280 stojí za perfektním brzdným výkonem ráfků IDEA za sucha i mokra. Nově navržená struktura odvádí jak teplo, tak i vodu z brzdné plochy a ráfek tak dosahuje komplexně stabilnějších vlastností. Díky technologii DIAMOND 280, která dosahuje tvrdosti Mohs 9,5 a tepelné odolnosti 280 °C jsou ráfky i po několika tisících kilometrech bez známek probrzdění.

2) Vysoká odolnost. Ráfky IDEA mají až o 60 % vyšší pevnost oproti standardním ráfkům, což zaručuje vysokou odolnost a naprostou spolehlivost i v tom nejnáročnějším terénu. Během testu byla brzdná plocha postupně zatížena výkonem až 1400 W po dobu 100 sekund. Během této doby se brzdná plocha zahřála na 210 °C. Tento test dokazuje, že ráfky IDEA se i při vysokém zatížení nepřehřívají a mají stále dostatečnou rezervu od maximálního bodu tání pryskyřice (280 °C), která je základním pojivem karbonových vláken.
 

3) Dokonalý výrobní proces. Každý ráfek, který „vypadne“ z formy je již naprosto dokonalý a nevyžaduje další úpravy – zbrušování plničů ani laku pro zakrytí nedokonalostí. Ráfek má pouze jednu povrchovou úpravu, který ho chrání proti vnějšímu poškození.

4) Bezdušový systém TIRE FIT. Tato technologie spočívá v nové vnitřní geometrii ráfku, která je speciálně přizpůsobena pro bezdušové silniční pláště. Díky tomu není problém předělat ráfky IDEA na bezdušové obutí.
 

5) Povrch IDEA SILK MAT. Kromě nové brzdné plochy jsme vylepšili i design ráfků, který je nově v provedení IDEA UD SILK MAT. Design vypadá elegantněa zvýrazňuje celkový vzhled zapletených kol. Každý ráfek je zároveň nositelem loga IDEA, které zaručuje originální ráfky z dílny Rafkarny.


zavodapomahej sek


Za fotografie děkujeme KRAKONOŠŮV CYKLOMARATON od Miloše Šálka.