Bryxiho rekordní nebo nejdelší hodina?

Bryxiho rekordní nebo nejdelší hodina?

Jan Bryxi v našem týmu Rafkarna IDEA cycling jezdí druhou sezonu a svůj přínos potvrdil hned několikrát – 2x mistr ČR v UAC v kategorii Masters (silniční závod a časovka) a nespočet pódiových umístění na silničních závodech UAC. V polovině srpna měl ovšem Honza v plánu trochu jiné závodění. A rovnou světového formátu. Jednalo se o jízdu jednotlivce na 250m dlouhém dřevěném velodromu na stíhačském dráhovém kole a Honza se rozhodl překonat světový rekord v kategorii masters.

zavodapomahej sek
Jak to všechno začalo?

Už dorosteneckém věku měl Honza své cyklistické idoly a Eddy Merckx, který zajel hodinovou časovku s výsledkem 49,4 km a následně Francesco Moser, který jako první překonal hranici 50 km za hodinu, byli jedni z nich. Honzovi bylo jasné, že to musí zkusit odjet – a ne jenom zkusit, ale i překonat. Od té doby uběhlo 30 let, práce, rodina, život plynul dál, ale myšlenka na Hodinovku Honzu neopustila. Opět začal trénovat, tentokrát pod taktovkou legendárního trenéra dráhové cyklistiky Pavla Vršeckého. Spolu si stanovili termín, kdy Honza překoná národní masters rekord na dráze v Motole. Vše již bylo připraveno, plán a start ovšem nabourala Honzova nemoc.

Uplynulo dalších 5 let

Honza začal trénovat s Markem Mixou, trenérem Kovo Praha. Jako jeden ze svých cílů si Honza opět stanovil Hodinovku a s Markem na tom začali pracovat. Vloni, tedy v roce 2020, byl stanoven termín na překonání rekordu na říjen, ale kvůli covidu byla akce zrušena. Nový termín byl stanoven na léto 2021 po Amatérském mistrovsví ČR a tentokrát termín vyšel!

bryx1


Jak probíhaly Honzovy tréninky?

Nikdo v České republice neměl zkušenosti s tréninkem na Hodinovku, proto se Honza s Markem snažili představit, co je čeká a podle toho se začali připravovat. Honza trávil hodně času v posilovně, kde budoval hlavně sílu. V únoru dřepoval s 180 kilogramy! Věděl, že cílem sezony 2021 je Hodinovka a že nechce nic jiného než ji zajet. Na kole najíždel kilometry – hodně kilometrů. Součástí celé procedury bylo i hodně měření speciálních tělesných parametrů a na základě výsledků se připravil konkrétní tréninkový plán; Honza se často necítil dobře – trénink to byl opravdu náročný. Přes dva roky se věnoval technice dýchání a letos dokáže dýchat bez problémů objem o 5 litrech, díky čemuž získal nárůst objemu plic. Dva měsíce před startem se s trenérem soustředili hlavně na intervaly -  bolest byla opravdu hraniční. Měsíc před startem trávil Honza své tréninky na dráze, kde jezdil za motorkou, aby získal rychlost. První kemp na dráze v polském Pruszkowe, který Honza absolvoval dva týdny do startu, měl špatný výsledek – Honza naměřil velký wattový rozdíl v průjezdu zatáčkou a rovinkou, což pro něj mohlo být zničující. Do Polska se Honza vrací 2 dny před startem. Mentální příprava, na které Honza posledních 14 dní pracoval, zabrala, watty byly opět vyrovnané.

bryx3

Den D

Honza vstává v 5 hodin ráno. Po ranní očistě – která je také důležitou součástí přípravy (střídavé proudy studené a teplé vody ideálně nastartují svaly po noci) si Honza ke snídaní dá 4 vejce natvrdo, 2 avokáda a jeden celozrnný toust. V 7 hodin se jde rozjet na silnici a v 7:45 už je na dráze. V 8 hodin je na programu intervalová rampa na dráze a 750m s letmým startem. Před 9 si Honza lehce oddychne a v 9:00 jde na start…

A jak to dopadlo?

Honzovi se podařilo za hodinu ujet na polské dřevěné dráze úžasných 47,726 kilometrů. Master rekord ve věku od 50 až 55 let, který bylo nutné překonat, byl 49,383 kilometrů, a nadále jím tedy zůstává. Honza s Markem už ale mají stanovený nový předběžný termín Hodinovky, a to na květen 2022.

Držme mu palce!