Začal na Favoritu, skončil na karbonu

Začal na Favoritu, skončil na karbonu

Bylo to už dlouho, co jsem neseděl na silničce. Možná covid, možná falešná mladistvá nerozvážnost mě před rokem a půl donutila vytáhnout ze sklepa starého favorita a vyrazit s kamarády na vyjížďku.  Obdivné povzdechy a slova chvály opepřená lehkou závistí, na které jsem byl zvyklý 25 let nazad, když jsem svůj stroj s převody 2x5 vytáhl ze sklepa, vystřídaly nepřeslechnutelné kecy a slova o šrotu.

 

Honza Vlček

kankovsky clanek2

 

Pochopil jsem, že doba se změnila a svým kostitřasem už nikoho neoslním, kamarády neuvisím ani k prvnímu patníku a na občerstvovačce budu za exota i v očích chovanek místního ústavu. Rozhodnutí bylo rychlé: Chce to nové kolo. Podařilo se mi zlomit odpor doma, což bylo podstatně méně složité než nějaké kolo ve vyprodaných obchodech získat. Nakonec se podařil Canyon a tím jsem pokládal nákupní horečku za ukončenou. Naivita, kterou nedisponoval snad ani Mirek Dušín (mimochodem taky jezdil na kole možná i s tím švihadlem kolem pasu), narazila hned při první vyjížďce. Staré kraťasy skutečně neposkytovaly dostatek komfortu sedacím a rozmnožovacím partiím, bavlněné tričko zase nepřidávalo na aerodynamice a celkově vlastně masakr. OK, takže nákup hadrů… a tím jsem to pokládal za vyřízené. Teď už jen jezdit. Poznámkám o tom, že by to chtělo ještě jiná kola, jsem nevěnoval pozornost. Co čert, manželka a moje peněženka nechtěl(a), potkal jsem se s Ondrou Rybínem z Rafkarny a najednou jsem měl jen tak, samozřejmě zcela nezávazně, půjčená karbonová kola IDEA C45 ULTRA CERAMIC. Ten pocit z jízdy byl famózní, rychlost taky – prostě to jelo jak nasypaný koksem. Teda cena by tomu vlastně i odpovídala. Tak jsem kola poslušně vrátil a přísahal jsem na svůj herbář, že tolik peněz do toho investovat nebudu.

 

team clanek

 

Celou zimu jsem nad tím přemýšlel a na jaře s příchodem další vlny covidu, která mi fakt zkazila náladu, jsem si řekl, že herbář už vlastně potřebuju a vyrazil jsem do Rafkarny s jasným cílem. Na kola jsem čekal celé léto, protože situace fakt nebyla a není jednoduchá, ale Ondra Rybín mě v tom nenechal a dělal opravdu co mohl! Velmi ochotně a zdarma mi půjčil na celou dobu testovačky a když přišly v září moje kola (už zmíněná IDEA C45 ULTRA CERAMIC), měl jsem předčasné Vánoce. Zatím jsem na nich najel pár stovek kilometrů, ale jízda na nich je úplně jiná liga, a to jsem poznal i já, odkojenec favoriťáckých hliníkových ráfků. Jasně, investice to není nejmenší, o tom žádná, ale člověk by si měl dělat radost, protože to za něj nikdo jiný neudělá. Kolem dokola, ta kola jsou naprostá pecka a servis a přístup celého týmu Rafkarna to jen podtrhuje. Naprostá spokojenost, každému s čistým svědomím doporučuji…