Rozhovor: Bábek pojede ELIMINÁTORA na VCHK

Rozhovor: Bábek pojede ELIMINÁTORA na VCHK

Tomáš Bábek je reprezentant České republiky v dráhové cyklistice, Král cyklistiky 2017 a 2020, Vicemistr světa, Mistr Evropy, vítěz Evropských her, vítěz Světového poháru, dvojnásobný vítěz závodu Světového poháru, olympionik, český rekordman, třiceti-sedminásobný Mistr ČR, manžel a otec dvou holčiček. Člověk by si mohl říct, že se Tomáš nenudí, ale i přes všechny své aktivity dokáže vést úspěšný projekt Akademie dráhové cyklistiky. O co se přesně jedná? Na to jsme se zeptali přímo Tomáše.

118930619 41

 

Naše první otázka je jasná – jak a kdy vznikla Akademie dráhové cyklistiky a co si klade za cíl?

Nápad akademie vznikl v roce 2019 na pokoji při mistrovství světa v Polsku. Často jsem měl dotazy od fanoušků, zda se dá někde dráhová cyklistika vyzkoušet. A to tehdy nebylo možné. A tak jsem s tímto nápadem oslovil parťáka Robina Wagnera a začali jsme konat. I přes komplikace s pandemií covid-19 jsme na začátku ledna začali pořádat první lekce a nyní už máme i tým amatérských dráhařů a pořádáme Amatérskou dráhovou ligu. Na dráze jsme naučili jezdit například herce Jakuba Štáfka, herce Maroše Kramára, moderátora Láďu Kořena nebo biatlonistu Michala Krčmáře. Na podzim si chce dráhu zkusit i MMA bojovník Jirka „Denisa“ Procházka.

Pro koho je vaše Akademie určena? Může si dráhovou cyklistiku vyzkoušet pod vaším vedením i úplný amatér? Co všechno účastník tohoto zážitku potřebuje?

Jak říkáme již od začátku, dráha je pro všechny. Nedávno u nás byl sedmdesátiletý účastník a dařilo se mu skvěle. Umíme naučit i klienty, kteří na kole pořádně nejezdí a nejsou zvyklí ani na nášlapné pedály. Rukama nám prošlo již přes 150 lidí různých zkušeností, věku a všech pohlaví.

Dalo by se ovšem říct, že se Akademie začíná rozdělovat na dvě části. První se věnuje úplným začátečníkům, kteří chtějí začít s dráhovou cyklistikou nebo jednorázovým aktérům. Zároveň se ovšem začala okolo vás formovat skupina dráhařů, kteří se věnují už i závodnímu programu. Je to tak?

Přesně tak to je, spousta dráhařů, jak nazýváme naše absolventy, si po první lekci dráhu natolik zamilovala. Ti pak začali chodit pravidelně a tak nám vzniknul tým a nyní pořádáme i oficiální závody amatérů, tzv. Amatérskou dráhovou ligu. Velké finále bude 10. 9. 2022 od 16:30 na Velodromu Brno.

My v Rafkarně samozřejmě sledujeme vaše závodní aktivity, protože i my máme dráhovou divizi. A jsme opravdu rádi a moc vám fandíme ve všem, co děláte. V České republice takový typ aktivit chyběl. Jsme také rádi, že jste přijali jako Akademie naše pozvání účastnit městského kritéria Velká cena Hradce Králové 28. srpna 2022 v centru města na Masarykově náměstí. Ty sám jsi přijal výzvu ELIMINÁTOR, tedy eliminační sprint na 50 metrů. Vnímáš účast na této akci jako vhodný nástroj pro propagaci dráhové cyklistiky i když není závod přímo na dráze?

My jsme také velmi rádi, že i přesto, že u vás v Hradci dráhu nemáte, zásobujete českou dráhovou scénu kvalitními dráhaři. Věřím, že to společně dotáhneme tak daleko, že dráhová cyklistika bude běžný amatérský sport. Spojuje totiž adrenalin, rychlost a bezpečnou cyklistiku na uzavřeném okruhu bez automobilů. Zpět k dotazu, myslím, že každá možnost propagace dráhové cyklistiky by se měla využít, protože mnoho lidí zatím netuší, jak atraktivní tento sport může být. Potvrdí to všichni bez výjimky, kteří si prošli naší Akademií.

Protože jste s Robinem Wagnerem stále produktivní závodníci na vrcholové úrovni, musíte efektivně nakládat se svým časem a mít okolo sebe kvalitní tým. Můžeš nám ho představit?

Rozhodně jsme museli zapracovat na našem time managementu, Robin i já musíme být velmi efektivní. Navíc Robin zároveň vede náš e-shop DRAHOVKY.CZ, kde se lidem snažíme nabídnout dráhový materiál, který není jednoduše k sehnání. Zároveň zde nabízíme i náš merch. Nyní máme potvrzenou přímou spolupráci s dvěma velmi významnými výrobci dráhového vybavení. Do našeho týmu patří například Jiří Janošek, vynikající bývalý dráhař, stejně jako Jakub Štastný, dále kluci z ASPHALT CYCLING LAB, kteří nám pomáhají s designem nebo třeba Zdeněk Morávek z Fakulty sportovních studií MU.

Jaké máte plány do budoucna? Dozvěděli jsme se, že chystáte dráhařskou akademii i pro děti. To zní skvěle!

Ano i to je jeden z našich cílů dlouhodobého plánu. Zatím bych je nechtěl všechny prozrazovat, ale co můžu říct je, že chceme vybudovat velkou dráhovou komunitu všech kategorii vyjma (prozatím) té profesionální.

Tome, moc díky za tvůj čas a budeme se těšit na konci srpna na Velké ceně Hradce Králové!

Díky za rozhovor, těšíme se na Velkou cenu!

 

eliminatr zavod